Obecnie oświetlenie nie spełnia jedynie funkcji doświetlania wybranych obszarów pomieszczenia. Służy dekoracji, a nawet nadaje charakteru, będąc główną ozdobą wnętrza.

Pozostaje jednak pytanie, jakie lampy do salonu wybrać, aby uzyskać odpowiedni efekt.

Główne oświetlenie salonu – lampa sufitowa

W każdym pomieszczeniu, tak jak w salonie powinno znajdować się główne źródło światła. Lampa sufitowa często zamieszczana na środku pomieszczenia lub nad strefą odpoczynku powinna kierować oświetlenie na jak największą część wnętrza. Dobrze, gdy lampy sufitowe mają wiele punktów świetlnych, a ich klosz pozwala doświetlić cały salon.

Wiszące lampy do salonu nad stół

Salon często pełni również funkcję jadalnianą. Nad stół także warto zamontować dodatkowe oświetlenie w postaci lamp wiszących szczególnie, gdy salon jest dużych rozmiarów, a do stołu nie dochodzi główne światło pomieszczenia. Wiszące lampy do salonu nad stół powinny dawać umiarkowane światło i być zamocowane niżej niż poziom głównego oświetlenia. Pamiętajmy jednak, aby ich wysokość umieszczenia była wygodna podczas siedzenia przy stole.

Dekoracyjne oświetlenie salonu

Salon to pomieszczenie, w którym chcemy, aby znajdowały się również dekoracje. Oświetlenie może być właśnie takimi punktowymi ozdobami, szczególnie w przypadku zastosowania tak dekoracyjnych lamp jak nasze lampy ceramiczne. Swoją formą i designem są niczym prawdziwe dzieła sztuki. Postawienie ich na konsolach, komodach, czy postumentach zdecydowanie doda charakteru każdemu wnętrzu.

Lampa

Lampy do salonu idealne do czytania

Kto nie lubi czytać w salonie? Oprócz wygodnego fotela, czy kanapy do czytania przyda się odpowiednie oświetlenie. Lampy do salonu idealne do czytania najlepiej, gdy dają światło punktowe, zapewniające właściwą i bezpieczną dla oczu widoczność. Do tego celu doskonale nadadzą się lampy biurkowe, oczywiście te o bardziej dekoracyjnym wyglądzie, czy lampy stojące.

Lampy z abażurem nadające klimatu aranżacji

Jeśli chcemy nadać salonowi niezwykłego klimatu, szczególnie wieczorową porą warto zastosować we wnętrzu lampy z abażurem albo ozdobnym kloszem. Dają one delikatne światło, które podkreśli wybrane miejsca pomieszczenia, a w przypadku zdobionych w kształcie kloszy również ozdobne wzory świetlne.

Lampa Z Kloszem